Warning: Declaration of relish_Walker_Nav_Menu::walk($items, $depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/fizyomed/public_html/wp-content/themes/relish/functions.php on line 4313
Çocuk ve Adölesan Beslenmesi – Fizyomed

Çocuk ve Adölesan Beslenmesi

Çocuk Adölesan Beslenmesi


Çocuk ve Adölesan Beslenmesi
Çocuk, Adölesan Beslenmesi

Çocukların besin gereksinimleri yetişkinlerden 3 nedenle farklılık gösterir.

Şöyle ki ;

  • Enerji harcaması yetişkinlerden oldukça fazladır, çünkü büyüme süreci önemli miktarda enerji harcamasını gerektirir.
  • Yeni dokuların yapımı için daha çok protein, mineral ve vitaminlere ihtiyaç duyar.
  • Kendi kendilerine yiyemedikleri için ve sindirim sistemindeki özelliklerden ötürü çocukların diyetinde belirli besinlerin bulunması ve bunların belirli şekillerde hazırlanması gerekir.

Büyüme ve gelişmedeki süreç tamamı ile genetik, beslenme ve sosyal koşulların etkisindedir. Bu etkenler anne karnında iken bile bebeği etkiler.
Vücuttaki yağ dokusunun artması ile görülen şişmanlık vücut ağırlığının fazla olması ile karıştırılmamalıdır. Boyları uzun veya kasları fazla olan çocuklar, obez olmadıkları halde yaşıtlarından daha ağır olabilirler. Bu yüzden çocuklar obezite (şişmanlık) açısından değerlendirilirken özellikle boyları göz önüne alınmalıdır.

Çocuklarda Şişmanlık

Şişmanlık çocuklar için de bir sağlık sorunudur, bebeklikteki beslenme alışkanlıkları ve eğitimi ileride oluşabilecek sorunları önlemede önemli bir adımdır.

Beslenmede seçicilik,karbonhidrattan zengin besinlerin aşırı tüketilmesi, öğün atlanması veya bazı öğünlerde fazla yenilmesi yani beslenmedeki yanlışların yanı sıra kalıtım, çevre, psikolojik etkiler ve hareketteki azlık çocukluk dönemindeki şişmanlığın en belirgin nedenlerindendir.
Copyright © 2018 Fizyomed. Tüm Hakları Saklıdır. | Tanır Medya
Top

Merhaba! Aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıkladığınızda, mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

WhatsApp'la bizimle iletişime geçin