İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon Terapisi
İğneli Epilasyon Nedir?

İğneli Epilasyon 100 yıldan uzun süredir kullanılan en eski epilasyon yöntemidir. Deriden sokulan bir iğne aracılığıyla kıl köküne elektrik akımı verilir. Bu akım kıl kökünü yakarak harab eder. Yanmış kıl bir cımbız yardımıyla alınır. Her kıl için bu İşlem tekrarlandığından uygulama süresi kıl yoğunluğuna göre çok uzun sürebilir.

özellikle yoğun kıl bulunan bölgede yapılması çok vakit alır. Yapan kişinin bu konuda uzman olması önemlidir. Akım tam kıl köküne verilemezse uygulamadan sonuç alınamaz. Her kişiye özel bir iğne kullanılması gerekir.

İğneli Epilasyon

İğneli Epilasyon

Seans sayısı uygulanan alandaki kılın yoğunluğuna ve kılın uzama zamanına göre değişir. Seans aralıkları başlangıçta1- 2 hafta gibidir. Seanslar ilerledikçe seans aralıkları açılır. Her renk kıla etkili bir yöntemdir. Ağrılı olması,leke yapabilmesi ,uzun sürmesi nedeniyle uygulaması zor bir yöntemdir.

İğneli epilasyon yönteminde küçük ince bir iğne kıl köküne kadar sokularak , elektrik akımı verilir ve oluşan yanık kıl kökünü harap eder.

Kalıcı sonuç için çoklu uygulama gerekir. 2 tip elektrolizis vardır:
Galvanik elektrolizis (direk akımla elektrolizis)
Termolizis (alternatif akımla elektrolizis)

Galvanik Elektrolisis

Direk galvanik akım iğne aracılığı ile kıl köküne iletilir, ve dokuda sodyum hidroksit tuzu üretilir ve bu kostik ajan kıl kökünü haraplar. Uygulama esnasında hastaya metal bir topraklama hattı bağlanır ve bir jel sürülür.
Akım hastanın ağrı eşiğine göre teknisyen tarafından ayarlanır ve akımın uzunluğu da teknisyen tarafından ayarlanır. Galvanik elektrolizis yavaştır, her kıl için bir dakika uygulama ve çok sayıda giriş gerekir.

Termolizis

Termolizis yönteminde yüksek frekanslı alterne akım iğne vasıtasıyla kıl köküne iletilir. Kıl kökünde oluşan ısı moleküler vibrasyona neden olarak kıl kökünü fiziksel olarak haraplar, kimyasal bir reaksiyon oluşmaz.
Bir çok modern elektrolizis aleti blend (karışık) denen galvanik elektrolizis ve termolizis yöntemin karışımını kullanır. Ne yazık ki bu iki yöntemi kıyaslayan bilimsel çalışma yoktur.

İyi bir termolizis için iğnenin köke doğru bir şekilde girmesi ve doğru yoğunluk ve sürede akımın verilmesi gerekir. Ek olarak anajen evredeki kıllar tedaviye iyi cevap verirken telojen evre kılları daha az yanıt verir.
Tedavi edilecek alandaki anajen ve telojen kılları ayırt etmek için, tedavi edilecek alan bir kaç gün önce tıraşlanır, bir kaç gün sonra deri yüzeyinde görülen kıllar anajen evrededir ve anajen kıllar tedavi edilir. Anajen kıl büyüme evresinde iken; telojen kıl dökülme evresindedir.
İğneli epiasyonun potansiyel yan etkileri skar (küçük çukurcuklar), açık veya koyu renkli lekedir ve bu riskler teknisyenin tecrübesi ile ilişkilidir.

Ağrı en çok rahatsız eden bulgu olmasına rağmen işlemden bir saat önce EMLA denen lokal anestetik krem kullanılabilir. Ayrıca lokal bakteri ve virüs enfeksiyonları gelişebilir. Bu güne kadar hepatit ve AİDS geçişi rapor edilmemiştir. Kalp pili olan hastalara iğneli epilasyon uygulanamaz.

İğneli epilasyonun avantajı etkinin kalıcı olması ve ince ve renksiz tüylerde de başarılı olmasıdır. Oysa laser ve IPL ile yapılan epilasyon ancak koyu renkli ve kıllarda uygulanabilir. Yöntem diğer tedavilere göre daha ucuzdur. Fakat bu yöntem ağrılıdır ve tedavi süresi daha uzundur.

İğneli Epilasyon


Elektroliz epilasyon başarısı,uygulama tekniği ile çok ilgilidir. Yandaki resimlerde epilasyon iğnesinin yanlış konumları görülmektedir. Resimde elektrotun ucu kıl kökü hücresinin uzağına yerleştirilmiştir. Resim 2 elektrot kıl kökü hücresinin altında kalmıştır. Resim 3 de elektrotun ucu kıl kökü hücresinin üstünde kalmıştır. Tüm bu yanlış elektrot yerleşimleri, kıl kökü hücresini tahrip edemeyecek uzaklıkta kaldığından başarısız epilasyonla sonuçlanacaktır.

İğneli epilasyon iz bırakır mı?

İğneli epilasyon sırasında batırılan iğneler ve uygulanan elektrik akımı ile ciltte geçici kızarıklık, ödem, kabuklanma hatta yanık ve enfeksiyon gelişebilir. Bu yan etkiler genellikle gecici olmaktadır nadiren kalıcı iz kalmaktadır.

İğneli Epilasyon’un Avantajları

 • Yaklaşık 125 yıldır uygulandığından etkinliği ve güvenliği kanıtlanmıştır.
 • Uygulanan her kezde aynı sonucu verir
 • Her türlü cilt ve kıl tipinde etkilidir. Küçük alan uygulamalarında ucuza gelir.

İğneli Epilasyon’un Sakıncaları

 • Uygulamalar ağrılıdır
 • Tek tek her kıla uygulama yapıldığından uzun zaman alır
 • Geniş alan uygulamaları pahalıya gelir.
 • Başarı şansı yapan kişinin deneyim ve tekniğine göre değişir.
 • Cilde batırılan iğnelerden dolayı ciltte yara izi kalabilir,yanık, su toplama cilt enfeksiyonu gelişebilir.
 • Uygun teknikle yapılmadığı takdirde kıllarda kısmi yada tümüyle geri büyümeler olabilir.

Epilasyon sonrası nüks görülme riski vardır ve oranı öngörülemeyecek düzeyde fazla olabilir.
Batık kılların tedavisi için en uygun method hangisidir?
Batık kıllar için en uygun method lazer epilasyondur.

İğneli Epilasyon İle İlgili Aldatıcı İddialar

 • Epilasyon ağrısızdır yada ağrı kesici krem ve ilaçlar kullanmak suretiyle ağrı duyumsama önlenir. Her nekadar ağrı kesici uygulamalar ile ağrı biraz azalsa da tamamen yok olamaz ağrı eşiğine göre değişmek üzere az yada çok her durumda ağrı kaçınılmazdır.
 • % 100 kalıcıdır. Bu iddia da doğru değildir. Her nekadar uygun şekilde yapılan elektroliz epilasyon sonrası bir çok vakada kalıcı epilasyon sağlansa da %10 kadar olguda başarısızlık söz konusu olabilmektedir.

Ev tipi kişisel kullanım amacıyla üretilen pille çalışan elektroliz cihazlarının kesinlikle kullanılması önerilmemektedir.Hiçbir epilasyon etkinliği yoktur.

Copyright © 2018 Fizyomed. Tüm Hakları Saklıdır. | Tanır Medya
Top

Merhaba! Aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıkladığınızda, mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

WhatsApp'la bizimle iletişime geçin