Warning: Declaration of relish_Walker_Nav_Menu::walk($items, $depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/fizyomed/public_html/wp-content/themes/relish/functions.php on line 4313
Menopoz Dönemi Diyeti – Fizyomed

Menopoz Dönemi Diyeti

Menopoz Diyeti
Menopoz Diyeti Dönemi

Şişman kadınlarda daha erken olmakla birlikte, genellikle 48-55 yaşları arasında beliren doğurganlık yeteneğinin kaybolduğu dönemdir menopoz. Bu dönemde başta hormonsal olmak üzere organizmada birçok değişiklikler gözlenir. Östrojen düzeyindeki azalma ile kemik kaybı hızlanır ve buna bağlı olarak kalsiyum gereksinimi artar. Besin alımındaki değişiklik bazal metabolik hızda azalmaya neden olur ve kişi kilo almaya başlar. Hareketteki azalma bu süreci hızlandırır.

Menopoz

Şişmanlık ve östrojen düzeyindeki azalma nedeni ile kan yağ düzeyi olumsuz etkilenir ve kötü huylu kolesterol(LDL) ile, trigliserit denilen kan yağı düzeyinde artış, iyi huylu kolesterolde (HDL) azalma olur.Bu kardiyovasküler hastalıklar için önemli risktir.

Şişmanlık tip2 denilen diyabet oluşumu için de risk faktörüdür.

Bunları göz önüne alarak beslenme şeklinin bir düzene konulması ve fiziksel aktivite yapılması menopoz döneminde çok önemlidir.

Copyright © 2018 Fizyomed. Tüm Hakları Saklıdır. | Tanır Medya
Top

Merhaba! Aşağıdaki temsilcilerimizden birini tıkladığınızda, mümkün olan en kısa sürede sizinle iletişime geçilecektir.

WhatsApp'la bizimle iletişime geçin